LÉgzés



Tanulj meg helyesen lélegezni, és hosszabbítsd meg az életed!

Az élet legszükségesebb kelléke a légzés. LÉGZÉS NÉLKÜL NINCS ÉLET !
Ám ha tudnánk, hogy légzésszabályozással, megnyújthatjuk az életünket , elkerülhetnénk a betegségeket, önuralomra és önismeretet --> s ezáltal az oly áhított boldogságra tennénk szert, tanítanánk általános iskolától kezdve egyetemig.
A LÉGZÉS AZ ÉLET ÉS LÉGZÉS NÉLKÜL MINDEN SZERVES ÉLET MEGSZŰNIK.
MINDEN ÉLETFOLYAMATA FÜGG A LÉGZÉSTŐL.
Ha hideg éri a bőrünket, vagy a csecsemő mikor megszületik autamatikusan mélyen vesz levegőt. 
A bőr a második tüdő, bőrlégzés nélkül sincs élet. A börünket érő minden külső inger, hideg, meleg vagy mechanikai hatás- kihat a tüdőre légzésmintájára is. Így gondoskodik a nagy természet, hogy az egészséges és éltető szempontjából nélkülözhetetlen mély és megszakított légzésre kényszerítse többször az embert. 
A civilizált ember nehéz és felesleges tuhadarabokkal tömi el bőrének lélegző pórusait. Az ülő munkát végző ember 15 lélegzik egy perc alatt, kb. 1/2 liternyit. Erőteljesebb légzéskor 1 1/2 litert. Az ülő munkát végző ember tüdejében 5l tüdőkapacitásának 1/10 -ét cseréli ki
A légzés a méregtelenítés egyik kulcsfontosságú eszköze, hiszen a kilélegzett levegővel nemcsak szén-dioxid, hanem különféle nyomelemek és méreganyagok ürülnek ki a szervezetünkből. És tudod-e, hogy mi mindenre van még hatással a légzésed minősége? Csak a helyes légzés megtanulásával régi betegségekből gyógyulhatsz ki, hatalmas energiát nyerhetsz, elképesztő módon növekedhet a vitálkapacitásod, általában ugyanis felületesen lélegzünk.
Forrás: Thinkstock
De hogyan is lélegezzünk?
A teljes jógalégzés gyakorlása már önmagában egy felfrissítő gyakorlat, pedig csak a fiziológiailag leghelyesebb légzés. Belégzésnél először a tüdő legalsó részét töltjük meg levegővel, érezni fogjuk, hogy kidomborodik a has, majd a mellkas tágul, emelkednek a bordák, végül a tüdőcsúcsba lélegzünk. Kilégzésnél a sorrend ugyanez. Vagyis a három izolált légzést összekötjük és folyamatossá tesszük, így tökéletesen átlélegezve a tüdőt.
Nézd meg e heti ingyenes JógaKlikk videónkat és gyakorold velünk a teljes jógalégzést 5 percben. Lélegezz így a mindennapi tevékenységeid közben, amikor csak eszedbe jut! Nemcsak a méregtelenítés lesz hatékonyabb, de lazábbnak, nyugodtabbnak érezheted magad, és ez a légzés segíthet akkor is, amikor ásítozni kezdesz és úgy érzed, nagyon jól jönne egy kávé. Kattints IDE a videóért!
Erre figyelj!
- Legyen a légzésed lassú, áramló, természetes!
- Ne hagyj légzésszüneteket!
- Erőltetés nélkül végezd, ne keltsen feszültséget!
- Ne told át a levegőt a hasból a mellkasba belégzésre, engedd, hogy magától teljen meg a tüdő az éltető és fiatalító oxigénnel.
Forrás: Thinkstock
A teljes jógalégzés hatásai
- Átszellőzteti a tüdőt, az egész testet méregteleníti.
- Kiegyensúlyozza a vegetatív idegrendszert.
- Javítja a szív és a tüdő munkáját, szabályozza a szívritmust.
- A hasi szervek átmasszírozásával és a bennük lévő feszültségek oldásával javítja az emésztést.

A prána (életerő) tudatos szabályozása, az „életerő kiterjesztése" a megfelelő definíció. A régi idők igazi jógijai, akik több ezer éven át figyelték és adták tovább a tapasztalataikat a testük és elméjük működéséről, olyan tudásra tettek szert, hogy az számunkra szinte elképzelhetetlen. De azt te is megfigyelhetted már, vagy olvashattál róla cikksorozatunkban, hogy a légzés közvetlenül hat az idegrendszerre: tudatosan befolyásolhatjuk a mentális állapotunkat a légzést irányítva. Már egy egyszerű légzésmegfigyelés is nyugtató hatással van ránk, megfékezi az elmefolyamatokat, amely célja a jógagyakorlásnak, de a nyugodt, hosszú és boldog életnek is ez a titka.
Forrás: Thinkstock
A légzés továbbá minden fiziológiai folyamatra befolyással van, pránajámával javulhat az anyagcsere, a vérkeringés, a szervek működésére. A jóga gyakorlati, tapasztalati tudomány, és nem nagyon van olyan betegség, aminek a gyógyítására, vagy élettani folyamat, aminek harmonizálására ne lenne jógatechnika.

Miben segíthet neked az uddzsáji légzés?

Az uddzsáji, azaz „győzedelmes légzést" egyes jógastílusok (pl. az astanga vagy vinyásza flow) alapból előírja, végig a gyakorlás alatt. Ha voltál már egy ilyen dinamikus órán, megfigyelhetted, hogy úgy lélegeznek, mint Darth Vader. Ám ha neked még nincs elég rutinod benne, előfordulhat, hogy további feszültséget kelt. Ilyenkor ne erőltesd, gyakorolj tovább sima, egyenletes és mély rekeszizomlégzéssel. Győzedelmes légzésnél is a rekeszizom kiterjedt használatával, teljes tüdővel lélegzünk. A gégefőt félig lezárjuk és gyakran bandhákat (izomzárakat) is alkalmazunk. A belégzés és kilégzés hossza azonos, a légzés minden fázisa egyenletes. Mindezek hatására:
  • Hő termelődik a testben, elkezdődik az izzadás, méregtelenítés. A hő a sérülésektől is véd.
  • A figyelmedet koncentrálja, behúzza a testbe.
  • Lassítja és tudatosítja a légzést.
  • Megnyugtat.
  • Megvéd a túlerőltetéstől.
  • Az álmatlanság egyik ellenszere lehet.
Sokan, sokféleképpen tanítják az uddzsáji légzést, íme egy egyszerű módszer,

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ápolónők- jógára fel, műszak után

Holdüdvözlet

Mit jelent tudatosan élni?